Eseménynaptár
2024. június
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
 
 
 
 
 
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Összes esemény ›

Aktuális információk
Összes hír ›
Főoldal   »   Hagyomány / Rendezvény   »   Egyéb programok

Műfordító workshop a DNG-ben

2019. május 27. hétfő 06:46

Május 21-én, kedden egy fordító workshopon vehettünk részt, melyet Csősz Róbert műfordító és középiskolai tanár tartott.  A fordítót a Goethe Intézet kérte fel, hogy nemzetiségi középiskolák diákjai számára workshopokon mutassa be, hogy hogyan dolgozik egy műfordító.
Az összejövetelen megismerhettünk egy, az olvasók által nem ismert oldalt, a könyvkészítést, és a folyamatot, amelyben egy adott nemzetiségű író könyve minden emberhez eljut, éljen bárhol, beszéljen bármilyen nyelvet. Először megismerkedtünk magával a fordító szó jelentésével, majd más érdekes témákról beszélgettünk. A workshop végén Csősz Róberttel együtt egy művet is fordítottunk, Volker Kutscher Babylon Berlin krimisorozatából egy rövid részt, amely igazán nagy élmény volt.
Számunkra nagyon hasznos és érdekes volt a workshop, mert többek jövőjében műfordítással kapcsolatos tervek szerepelnek, és rengeteg olyan új dolgot tudhattunk meg, amire eddig nem is gondoltunk, mint például, hogy milyen hosszú az út egy eredeti nyelven írt könyv és a hazánkban is megjelenő változat között.
Nagyon szépen köszönjük a workshopot Csősz Róbertnek és a Goethe Intézetnek, reméljük jövőre is lesz ilyen alkalom.
Farkas Dorina 9.B
 
Diákok véleményei a workshopról:
„A Csősz Róbert által tartott fordítói workshop nagyon érdekes volt, mivel nem gondolkoztam még el ezen az úton, hogy esetleg fordító legyek. Viszont az óra nagyon jól fel volt építve, különleges dolgokról beszélgettünk, olyanokról, melyekről hétköznaponként nem igen lehet hallani. Persze, nyilván annak, aki ennek akar továbbtanulni, több fogalma van arról, hogy mit kell teljesítenie ehhez, s nekem is kedvem támadt utána nézni.“
„Nekem nagyon tetszett a workshop, sok új dolgot tanultam. Lehetőségünk volt rá, hogy egy kicsit a fordítók világába belepillantsunk, s ezt a munkát én igen izgalmasnak találtam. Az óra után magam is elgondolkodtam azon, hogy esetleg ebbe az irányba tanulnék tovább. “
„Személy szerint nagyon élveztem a workshopot, úgy gondolom, hogy a bemutatkozás, a téma felépítése, a közös beszélgetés a fordítóktól/ fordított művekről, az ehhez kapcsolódó kérdésekről segítették az eddigi elképzeléseink pontosítását. A hozott könyv, novellák is meglepőek voltak, és nem vesztett varázsából, hogy személy szerint nem szeretem a krimiket. Talán még élvezhetőbbé és érdekesebbé tette, hogy egy, a mindennapjainktól távol álló világba pillanthattunk be, német és magyar nyelven is.
Szabadon gondolkodhattunk, meghallgattuk egymást és próbára tehettük magunkat néhány mondat erejéig, ami különösen megtisztelő és kedves volt számomra ebben a pár órában.
Köszönöm, hogy részt vehettem rajta.”
Balogh Nóra 11.BD

Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...

Lezajlott a 15. Országos Német Nyelvű Szavalóverseny (2019)

2019. május 21. kedd 08:10

Több mint kétszáz versenyzővel zajlott 2019. május 17-én a 15. Országos Német Nemzetiségi Szavalóverseny döntője iskolánkban. A vetélkedőre a regionális előválogatókról továbbjutott általános és középiskolás diákok kaptak meghívást, akik irodalmi nyelven vagy nyelvjárásban adtak elő verseket, prózarészleteket. Az országos verseny célja mindenekelőtt az volt, hogy fejlődjön a gyermekek és fiatalok nyelvismerete és előadói készsége, de közben a résztvevők élvezetes előadásokon és inspiráló beszélgetéseken is ott lehettek.

– A verseny résztvevői nemcsak a tehetségükről tesznek ma tanúbizonyságot, hanem arról az érzelmi kötelékről is, amely őket az elődeikhez és a népcsoportunk kultúrájához köti, valamint mindazokról az értékekről, amelyeket otthonról kaptak útravalóul – így köszöntötte Tápai Ildikó, iskolánk igazgatója a 15. országos német nemzetiségi szavalóverseny döntőjének vendégeit. Több, mint kétszáz általános és középiskolás gyermek és fiatal jutott az országos döntőbe, amelyet ezúttal is a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata által fenntartott fővárosi középiskolában rendeztek meg.

Tizenkét évfolyam tanulói versek és elbeszélések elszavalásával mérték össze nyelvtudásukat és előadói készségüket, mégpedig négy nyelvjárási és hat német irodalmi nyelvi kategóriában. A kül- és belföldi pedagógusokból, oktatási szakemberekből, újságírókból és egyéb szakértőkből álló zsűri valamennyi bizottsága a szép kiejtést és a pontos hangsúlyozást, az előadás gördülékenységét és a helyes szövegválasztást figyelembe véve értékelte a produkciókat. Valamennyi versenyző igényesen kiválasztott irodalmi művekkel, gondosan felkészülve, magabiztosan és ügyesen szállt versenybe – hangzott az ítészek egyöntetű véleménye. Egyikük hangsúlyozta: örömteli, hogy a tapasztalat korántsem azt mutatja, hogy a versenyzők csak betanulták a német nyelvű szövegeiket, hanem megértették, így át is tudták adni azokat a közönségnek.

Büszkeség számunkra, hogy tanulóink is sikeresen szerepeltek a döntőben: Kenéz Antónia a 6., Beszterczán Dominik a 4. helyen zárt. Mindkettőjüknek szívből gratulálunk! 

Az alábbi linkre kattintva elérhetőek az eredmények...

Minden szavalót és vendéget jövőre is nagy szeretettel várunk! 

A képre kattintva további képek tekinthetők meg a Zentrum oldalán...
 

Ízelítő a 2018-as DNG-DÖK-Mikulás programból

2018. december 19. szerda 11:06

Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...

Síelni tanultunk tesióra keretében 2018

2018. december 17. hétfő 07:19

Osztályunk (DNG 10.B osztály) december 4-én rendhagyó testnevelés órát tartott: egy dupla óra keretében meglátogattuk a Nanook Síiskola csepeli műanyag-sípályáját, ahol Pásztor Zsófia tulajdonos tanított minket síelni. Hatalmas élmény volt, hiszen sokan közülünk még csak sílécet sem láttak. Remek csapatépítő programot tudhattunk a magunkénak, mivel közösen, jó hangulatban, barátok között próbáltuk elsajátítani eme sokak által kedvelt téli sportot. Sokszor mosolyt csalt az arcunkra, ahogy barátaink egy-egy kisebb esés után is lelkesen állnak fel, és próbálják meg újra. Nincs is maradandóbb élmény, mint közösen az egész osztállyal belekezdeni valami újba! A Nanook Síiskola jóvoltából, minden évben, a nyelvi előkészítő osztályaink élhetnek majd a lehetőséggel, hogy ingyenesen kipróbálják ezt a remek sportot. Ezúton is köszönjük az együttműködési lehetőséget!

Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...

Ízelítő az idei (2018) adventi koszorúkötésből

2018. december 05. szerda 09:53

Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...

DSD próbavizsga 2018

2018. november 23. péntek 09:28

A 11. évfolyam három bátor jelentkezőjének - név szerint Faragó Dorottya, Szalay Tamás és Lesták Flóra - köszönhetően 2018. november 20-án három DSD próbavizsgát láthattak iskolánk végzősei. A bemutatóvizsga célja egyrészt az volt, hogy 12.-eseinknek bepillantást nyújtson a vizsga menetébe, ezzel is segítve a felkészülést, másrészt pedig segített egységesíteni a vizsgáztatók elvárásait, értékelését és vizsgáztatói magatartását. Mindenki számára nagyon tanulságos volt a három bemutató, reméljük ezek után még több jól sikerült vizsgát fogunk látni.
Még egyszer köszönet a három 11.-esnek és felkészítő tanáraiknak, Jakus tanárnőnek, Laczkó tanárnőnek és Kóbor tanárnőnek, a végzősöknek pedig nagy kalappal :)) az éles vizsgákhoz! 

Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...

DNG osztályok vendégszereplése a csepeli Sörfesztiválon 2018

2018. október 25. csütörtök 14:58

A Csepeli Német Önkormányzat 2018. október 20-án ötödik alkalommal rendezte meg a csepeli Sörfesztivált. A színes programból kóstolót kaphattunk Dél-Pest és Pest megye színes kulturális életéből. Iskolánkat a 9.NA, a 9.B és a 10.B osztályok képviselték (Linka, Walter és Sáry tanár urak kíséretében), produkciójukkal nagy sikert arattak.

Köszönjük a meghívást a Csepeli Német Önkormányzat elnökének, Lászlóné Balázsovits Magdolnának, aki egyben iskolánk tánctanára és a bemutatott produkciók koreográfusa is!

Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...

DNG és a "Néma forradalom"

2018. október 24. szerda 13:38

2018. október 25-én délelőtt mintegy 60 fő osont ki iskolánk kapuin: tanítási időben, tanári kísérettel. A Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) és a Konrad Adenauer Stiftung jóvoltából lehetőséget kaptunk ugyanis, hogy a Puskin Moziban megnézhessük az 1956-os témájú, "Néma forradalom" című filmet, majd a vetítés végén személyesen is beszélgethessünk egy még élő kortanúval, Herr Karsten Köhlerrel.

Diákjaink örömmel kaptak a lehetőségen és egy igen emlékezetes és egyben nagyon hasznos délelőttöt tölthettek el a Puskinban: A történelem életre kelt, színes és személyes formában ért el a DNG diákjaihoz.

Köszönjük a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) és a Konrad Adenauer Stiftungnak a nagyszerű lehetőséget!

Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...

Kasimir und Karoline - DNG színházlátogatás

2018. október 08. hétfő 08:05

2018. október 2-án iskolánk több mint harminc diákja John Orsolya tanárnő kíséretében megtekintette a szekszárdi német színház budapesti előadását. A látogatásról Such Roland (10.B) írt rövid beszámolót:

Október másodikán az iskola szervezésében, a Fővárosi Német Önkormányzat jóvoltából egy színházi előadáson vettünk részt a Bolgár Művelődési Házban. Ödön von Horváth művét, a “Kasimir und Karoline-t”, a Szekszárdi Német Színház színvonalas előadásában láthattuk. Az éles társadalomkritikát megfogalmazó mű a két világháború közötti nagy világgazdasági válság idején játszódik, és az örök emberi gyengeségeket veszi górcső alá. Az aktualitásából mit sem vesztett színmű nagy élményt jelentett nekünk, örülünk, hogy ezt az estét a színházban töltöttük, köszönjük a lehetőséget

 

ELTE-s szemináriumcsoport látogatása a DNG-ben

2018. október 08. hétfő 07:18

2018. október 5-én egy tanárképzésben részt vevő ELTE-s szemináriumcsoport látogatott iskolánkba, hogy tapasztalatokat szerezzen a nemzetiségi oktatásból. Lukovszki Karolina, német-spanyol szakos hallgató részletesen beszámol tapasztalataikról:
 
Am 5. Oktober 2018 hatte unsere Seminargruppe die Möglichkeit, im Rahmen des Projektseminars das Deutsche Nationalitätengymnasium und Schülerwohnheim zu besuchen, wo die Lehrerinnen und die Direktorin für uns ein vielfältiges Programm zusammengestellt haben.
Zuerst hat uns die Schulleiterin, Frau Ildikó Tápai in ihrem Büro empfangen und sie hat uns die Schule aus unterschiedlichen Perspektiven vorgestellt. Hier haben wir einen Blick darüber bekommen, wie ein Nationalitätengymnasium funktioniert, wie das Leben der Schüler und der Lehrer aussieht und welchen Herausforderungen bzw. Schwierigkeiten die Schulgemeinschaft entgegenstehen soll. Natürlich wurde auch darüber berichtet, in welchen vielseitigen Formen die Pflege der Traditionen bzw. der Kultur der Nationalitäten den Schülern beigebracht wird, oder welche Stipendien die Lernenden erhalten können.
Danach konnten wir drei Stunden beobachten. Zuerst nahmen wir an einer Geschichtsstunde in einer zwölften Klasse teil, dann besuchten wir eine Deutsch- und eine Englischstunde im neunten Jahrgang. Einerseits ist es zu erwähnen, dass die Beobachtung dieser zwei Jahrgänge sehr praktisch war, weil wir das Verhalten der Kinder in verschiedenem Alter sehen konnten. Andererseits konnten wir während des Unterrichtsbesuchs die Wichtigkeit der Interaktionen und die Zusammenarbeit zwischen den Schülern und Lehrern erfahren.
Abschließend haben wir uns wieder im Büro der Direktorin mit den Lehrerinnen, deren Stunden wir gesehen haben, getroffen, um die Eindrücke, die Erlebnisse und die inzwischen auftauchenden Fragen besprechen zu können. Diese Reflexion war für uns als Lehramtsstudierende von großem Belang, weil wir uns über fachdidaktische Fragestellungen und über neue Methoden (z.B. über den erfolgreichen und sinnvollen Einsatz der modernen Technik im Unterricht) unterhalten konnten. Außerdem ist es nicht zu vergessen, dass wir über die Motivation und die persönlichen Überlegungen und Überzeugungen der Lehrerinnen zu ihrem Beruf auch gehört haben. Es war für uns sehr interessant und motivierend, die Kinder und den Unterricht aus der Perspektive der Lehrerinnen zu erleben.
Zusammenfassend lässt sich feststellen, dass wir uns während des Schulbesuchs fachlich und auch menschlich mit vielen Erfahrungen bereichert haben. Als zukünftige Lehrpersonen möchte ich mich bei der Direktorin, den KollegInnen und den Lernenden im Namen von uns allen für die Möglichkeit und den Austausch herzlichst bedanken. Von diesen Erfahrungen und Erlebnissen werden wir in der Zukunft sicherlich viel profitieren können.
 
 
 
  
  
© 2020 Német Nemzetiségi Gimnázium és Kollégium / Minden Jog Fenntartva