Március 15-i megemlékezés kreatív foglalkozások keretében (2023)
2023. március 14-én kreatív foglalkozások keretében emlékeztünk meg az 1848-as eseményekről. Diákjaink szabadon választhatták ki a számukra leginkább tetsző programot, melyek között volt pl. kvíz, filmnézés, Pilvax Kávéházi vetélkedő, korabeli frizurakészítés, metszetkészítés, kokárdakészítés, Petőfi családfájának elklészítése, zenés foglalkozás stb. Köszönjök mindenn foglalkozásvezető tanárunk munkáját és diákjaink együttműködő hozzáállását!
A képek rövid ízelítőt adnak a napból...
Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...
Jelentkezés a március 15-i kreatív megemlékezésre
Az idei március 15-i megemlékezést rendhagyó formában, kreatív kiscsoportos foglalkozások keretében tartjuk.
Március 14-én, kedden 8 órától tól 9.30-ig (vagyis az első két órában) kreatív tanáraitok tartanak nektek színes foglalkozásokat, különböző tudomány- és életterületekről, melyre szabadon jelentkezhettek. Lehet kézműveskedni, zenét szerezni, filmet nézni, totózni, frizurát készíteni, ellátogatni a DNG Pilvax Kávéházába stb.
16 programból kell mindenkinek egyetlen programot kiválasztania. Jelentkezni hasonló módon tudtok, mint a pályaorientációra, vagyis az iskola honlapján keresztül. (Jobb felső sarok, piros színű "Belépés" gomb.) Figyeljetek a belépés után, hogy a regisztrációt a Pályaorientáció fülre kattintva tudjátok elérni. A regisztrációt március 7-én (kedden) délután 16 órakor nyitjuk meg és március 9-én (csütörtökön) reggel 8 órakor zárjuk le.
A programok leírásait az alábbi képre kattintva találjátok.
ONLINE REGISZTRÁCIÓ (2023.03.07. 16:00 órától 03.09. 8:00 óráig)
Aki nem regisztrál, mi osztjuk be a szabad helyekre. A megemlékezés tanítási órának minősül, esetleges hiányzásotokat igazolni kell az osztályfőnökötök felé.
Schweres Gepäck - az Elhurcolásra és Elűzetésre emlékezünk 2023
A Magyarországi Németek Elhurcolása és Elűzetése emléknapja alkalmából egy diákcsoportunk megtekintette a "Schweres Gepäck" című audiosétával egybekötött darabot a Bethlen Téri Színházban.
Az elményeikről három diákunk is beszámolót írt, mely a linkre kattintva érhető el...
Köszönjük a Fővárosi Német Önkormányzatnak a támogatást, Laczkó tanárnőnek szervező munkáját, Szép tanárnőnek pedig a diákcsoport kísérését!
Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...
Lunczer Teréz 80 éves lenne
(Gombár Mónika a DNG 30 éves jubileumi Évkönyvében megjelent cikkéből idéztünk.)
Megemlékezés a magyarországi németek elűzetéséről és elhurcolásáról 2023
A DNG közössége 2023. január 19-én a „Mi, svábok mindig jó magyarok voltunk” c. film megtekintésével emlékezett meg a magyarországi németek kitelepítéséről, elűzetéséről.
9 órakor a film rendezőjével, László Gáborral is beszélgethettünk, nagyon köszönjük, hogy elfogadta meghívásunkat! A beszélgetést Surman-Majeczki Martin tanár úr vezette. 10 órától partner általános iskolák diákjai illetve nemzetiségi szervezetek képviselői tekintették meg a filmet. Köszönjük a Pesterzsébeti Német Önkormányzatnak a szervezést!
Ugyanezen a napon diákjaink a Csepelen tartott megemlékezésen is részt vettek rövid műsorukkal tisztelegve az elhurcoltak emléke előtt.
Városi emléktúrával emlékeztünk a március 15-i eseményekre (2022)
Iskolánk tanulói idén egy városi túra keretében emlékeztek meg az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről. A március 15-i események legfontosabb helyszíneit látogattuk meg Budapest belvárosában, mint például a Pilvax kávéházat, ahol Petőfi és társai megfogalmazták a 12 pontot. Az osztélyok térkép segítségével járták be a fontosabb helyszíneket és oldaották meg a helyszínekhez és eseményekhez rendelt feladatlapokat. Az emléktúra záró helyszíne a Nemzeti Múzeum volt, ami jelentős szerepet játszott az 1848/49-es forradalom és szabadságharc időszakában. 1848. március 15-én a homlokzat előtti tér a forradalom fontos helyszíne volt, ahol elszavalta Petőfi Sándor a Nemzeti dalt. Szerencsére az időjárás is kedvezett nekünk és végre együtt barangolhattak az osztályok Budapest csodás belvárosában.
A vetélkedőn három osztály holtversenyben szerezte meg az első helyet. A legügyesebb osztályok a 10.B, a 9.A és a 11.A osztályok voltak! Nagy szeretettel gratulálunk nekik!
Köszönet mindenkinek az aktív részvételért, Koncz Renáta és Laczkó Erzsébet tanárnőknek pedig külön köszönet a nap előkészítéséért!
Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...
Kitelepítési megemlékezés 2022 Csepel
A csepeli Német Önkormányzat 2022. január 19-én tartotta a svábok kitelepítésére és elhurcolására való megemlékezést, melynek során a XXI. kerületi önkormányzat, a csepeli német nemzetiségi önkormányzat és más politikai, illetve civil szervezetek, magánszemélyek koszorúkat helyeztek el a csepeli önkormányzat épületén lévő kitelepítési emléktáblánál. A Német Nemzetiségi Gimnázium és Kollégium képviselői is részt vettek a rendezvényen.
Iskolánk diákjai fellépésükkel járultak hozzá a méltó megemlékezéshez. Pálfi Zsófia 10.A osztályos tanuló Wittmann György visszaemlékezését olvasta fel a megjelenteknek. A szöveg a DNG „Svábok elhurcolása, kitelepítése” projektjének keretében felvett interjú alapján készült. Aranyvölgyi Kinga (9.B), Barta Krisztián (9.NA), Rubletzky-Kárász Lilla (9.B) és Szabó Laura (9.B) a Heimat, o, Heimat c. népdalt adta elő.
Köszönjük fellépő diákjainknak és felkészítő tanáraiknak, Örkényi Fanni és Győrfi Zsuzsanna tanárnőnek a produkciót!
Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...
Kitelepítés, elhurcolás megemlékezés 2021
Január 19-e a magyarországi németek elhurcolásának hivatalos magyar állami emléknapja. Az emléknap dátuma arra utal, hogy 1946-ban ezen a napon kezdődött meg a magyarországi németek szervezett elűzetése (közismert nevén a kitelepítés), az otthonaikból kényszerrel nyugatra telepítendő első budaörsi lakosokat szállító vonatszerelvény elindításával.
Idén a tornateremben, közös filmnézéssel szerettünk volna megemlékezni az eseményről, erre azonban sajnos nem volt lehetőségünk, ezért más - az online lehetőségekhez igazított - módon történt idén a megemlékezés.
Iskolánk 2016-ban a „Svábok elhurcolása, kitelepítése – 70 éve történt” néven iskolai projektet szervezett, melynek keretében a magyarországi németek 1944 és 1949 közötti történelmét és traumáit dolgozta fel. Ennek során 42 túlélővel készült interjú illetve videófelvétel, amelyek a szovjet kényszermunka éveiről, és a kitelepítés meghurcolásairól mesélnek. A projekt keretében létrehoztunk egy oktatási segédanyagot is, melynek bevezetőjében képekkel illusztrálva röviden összefoglalásra kerülnek a legfontosabb események. Ennek az anyagnak a felhasználásával emlékeztünk meg idén az eseméyekről.
Az alábbi képre kattintva az érdeklődők is megtekinthetik az oktatási segédanyagot.
Az alábbi linken a teljes projekt anyaga megtekinthető.
'56-ra emlékeztünk 2018-ban is...
Képgaléria

A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...
Lunczer Teréziára emlékezünk
2013. augusztus 28-án délelőtt (a tavalyi évhez hasonlóan) tisztelgő megemlékezést tartottunk a tarjáni temetőben, iskolánk alapító tanárának, Lunczer Teréziának sírjánál. Régi kollégái és tanítványai felidézték emlékét, majd a megemlékezés jeléül koszorút helyeztek el.
Délután a hagyományőrző nemzetiségi gólyatábor programjának részeként az iskola jelenlegi diákjai látogattak ki tanáraik kíséretében a tarjáni temetőbe. Rövid, koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak, melynek keretében felidézték kollégiumi könyvtárunk névadójának életútját, iskolánkért tett tevékenységének főbb momentumait.